Działalność naukowa

26.11.2013r. odbyła się III edycja Warsztatów Pisania Skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zorganizowana przez SKNPC „Homo Homini”. Wszystkim, którzy wzięli czynny udział w tym wydarzeniu bardzo dziękujemy, jednocześnie w związku z bardzo dużym zainteresowaniem planujemy przeprowadzić kolejną edycję. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na stronie oraz na facebook.com https://www.facebook.com/prawaczlowieka.umk?fref=ts

18.12.2012r. zostały zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Praw Człowieka II Warsztaty pisania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na wydziale WPiA UMK. I tym razem cieszyły się one dużym zainteresowaniem – udział w warsztatach wzięło około 70 osób.

10.12.2012r. w Dniu Praw Człowieka członkowie naszego koła zaprezentowali w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu film pt. „Szeregowiec Michajew” połączony z dyskusją. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zaangażowaniem ze strony licealistów, którzy wyrazili chęć kolejnych spotkań połączonych z dyskusjami m.in. na temat kary śmierci.

26 kwietnia 2012 r. zorganizowaliśmy największą i najważniejszą dla nas inicjatywę w roku akad. 2011/2012 – ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową „Izrael – murem podzieleni”. Konferencja została zorganizowana we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Prawa Międzynarodowego Publicznego oraz ze Stowarzyszeniem „Inicjatywa Młodych”. Patronat naukowy nad Konferencją objął Pan prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz. Wydarzenie podzielone zostało na 4 bloki tematyczne: prawo międzynarodowe, społeczność międzynarodowa wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego, prawa człowieka oraz ostatni panel – społeczeństwo i kultura. Na konferencję przybyli studenci z całego kraju i nie tylko – jedna z prelegentek reprezentowała Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie.

23 kwietnia 2012 r., w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, zorganizowaliśmy symulację rozprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka: R.R. przeciwko Polsce. Sprawa R.R. przeciwko Polsce jest sprawą przełomową dla przestrzegania praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce. Symulacja otwarta była dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku, uczelni czy kierunku studiów.

W dniu 14 marca 2012 r. Studenckie Koło Naukowe Praw Człowieka „Homo Homini” we współpracy z Katedrą Praw Człowieka WPiA UMK zorganizowało warsztaty pisania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dla studentów naszego Wydziału. Wzięło w nim udział około 80 zainteresowanych osób.  Warunkiem ukończenia warsztatów było napisanie skargi na podstawie kazusu. Wstęp teoretyczny przedstawiła Pani dr Julia Kapelańska-Pręgowska oraz prezes Koła – Joanna Kisielińska.

Wydarzenie zostało zorganizowane również dla uczniów Liceum Akademickiego w Toruniu w dniu 26 marca 2012 r.

W roku akademickim 2011/2012 członkowie naszego Koła brali czynny udział w pracach komisji na etapie okregowym XIX Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. W tym roku odwiedziliśmy cztery miasta: Zieloną Górę, Łódź, Kalisz oraz Toruń.  Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy na etap centralny do Torunia już w kwietniu!

W dniach 6-7 grudnia 2011 r. wzięliśmy jako Koło udział w konferencji pt. „Dylematy odmienności – prawa człowieka we współczesnym świecie” zorganizowanej przez ELSA Toruń w Bibliotece Głównej UMK. Troje naszych członków wygłosiło swoje referaty, pozostali zaś brali udział w charakterze czynnych słuchaczy. Referaty dotyczyły m.in. praw dzieci, osób pozbawionych wolności czy mniejszości religijnych i seksualnych.

W dniach 30.11-1.12 2011 r. członkowie naszego Koła wzięli udział w konferencji pt. „Polska polityka morska – w kierunku zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Gdańskim. Wyjazd był dla nas okazją do wysłuchania bardzo ciekawych referatów o prawie i polityce morskiej oraz do zwiedzenia pięknego miasta, jakim jest Gdańsk.

Jak co roku, na naszym Wydziale zorganizowane zostało 6. Sympozjum Praw Człowieka. Odbyło się ono w dniach 16-17 października 2011 r. Wyświetlany w Centrum Sztuki Współczesnej film oraz wygłoszone przez znakomitych gości referaty oscylowały wokół tematu:  Human Rights and the Arab Revolution of 2011.   Film pt. „The Green Wave” i niedzielna dyskusja dotyczyły Zielonej Rewolucji w Iranie. W poniedziałek swoje wystąpienia mieli goście Wydziału: Prof. Bożena Nowicka McLees, Dr. Susanna Cavallo, Prof. Piotr Balcerowicz, Pan Kevin Kabumoto oraz  Pan William F. Mahoney, Jr . Gościem na naszym Uniwersytecie był także Profesor John Kurowski, dzięki któremu Sympozjum zdobywa kolejnych fanów i co roku odnosi duży sukces. Członkowie naszego Koła przysłuchiwali się wygłaszanym referatom i brali udział w dyskusjach. Już nie możemy doczekać się przyszłorocznego Sympozjum 🙂

W maju 2011 r. nasi członkowie – Joanna Kisielińska i Tomasz Garncarek – wzięli udział w Ogólnopolskim Zjeździe Internacjologów Studentów we Wrocławiu, prezentując swoje referaty. Ze względu na dużą liczbę uczestników z Torunia, następny OZIS odbędzie się właśnie na naszym Uniwersytecie 🙂 Zapraszamy do lektury referatów.

Joanna Kisielińska, Zarys problematyki odpowiedzialności karnomiędzynarodowej za zbrodnie ludobójstwa – przykład Rwandy

      W kwietniu 2011 r. dwie trzyosobowe drużyny z naszego Koła wzięły udział w konkursie pt. „Wyzwania Polskiej Prezydencji”, organizowanym pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego, Tadeusza Zwiefkę we Włocławku. Przedstawiliśmy dwie prezentacje, dotyczące nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Jedna z naszych drużyn w składzie: Joanna Kisielińska, Mateusz Naleśnik i Mateusz Walczak wywalczyła główną nagrodę – 5-dniowy pobyt w Brukseli. Wycieczka odbyła się w maju. Gratulujemy także naszej drugiej drużynie w składzie: Monika Próbka, Karolina Gaweł i Paulina Patyk, której prezentacja była na bardzo wysokim poziomie.

M. Próbka, K. Gaweł, P. Patyk – „Wyzwania polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej”

J. Kisielińska, M. Naleśnik, M. Walczak – „Wyzwania polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s